.
Skip to content.
Skip to content.
Meetings Calendar 2006
January
.
February
.
March
.
April
.
May
.
June
.
March
  Mo Tu We Th Fr Sa Su  
 
.
.
1
.
2
.
3
.
4
.
5
.
 
  6
.
7
.
8
.
9
.
10
.
11
.
12
.
 
  13
.
14
.
15
.
16
.
17
.
18
.
19
.
 
  20
.
21
.
22
.
23
.
24
.
25
.
26
.
 
  27
.
28
.
29
.
30
.
31
.
.
.
 
 
.
.
.
.
.
.
.
 
 
.
.
.
.
.
.
.
 
Service
.
.
.
.
.
.
.

Ursula Plassnik

Date and place of birth:

23.5.1956, Klagenfurt

Education:

  • Studied law at Vienna University (graduated doctor of law on 3.7.1978)
  • Postgraduate Diploma from the College of Europe, Bruges, Belgium

Career in brief:

  • Scientific assistant (Institute for Roman Law and Ancient Legal History, Vienna University)
  • In-service training year at court
  • Bank internship (Creditanstalt – Bankverein, legal department)
  • Since 1.2.1981 Federal Ministry for Foreign Affairs (Sabbatical leave 1990-1994)
  • 1990-1993 EFTA Secretariat, Geneva (Office of the Secretary General, cooperation between the EFTA parliamentary delegation and the European Parliament)
  • 1994 St. Gallen Foundation for International Studies, St. Gallen
  • From November 1994 worked at the Federal Ministry for Foreign Affairs, Directorate-General for Economic Policy and EU Coordination, and was appointed Director for the General Affairs Council and European Council
  • From 1.7.1997 Federal Chancellery, Head of Vice-Chancellor Schüssel's Cabinet
  • From 4.2.2000 Federal Chancellery, Head of Chancellor Schüssel's Cabinet
  • January-October 2004: Austrian Ambassador to Switzerland
  • Since 20.10.2004 Federal Minister for Foreign Affairs
Date: 16.12.2005